Cheftræner eftersøgte "hjerte og sjæl" efter fransk kollaps
22/02 - 2026
Et nederlag bliver aldrig sjovt. Heller ikke når der ikke er noget på spil, og slet ikke når det blev på 14 mål. Team Esbjerg ramte ikke dagen, da de spillede sidste gruppespilskamp i EHF Champions League på udebane mod Metz, og det blev et eftertrykkeligt nederlag, som danskerne nu skal se, om de kan glemme.
Inden opgøret havde Team Esbjerg ikke noget at spille for. Andenpladsen var ude for rækkevidde, og ingen kunne komme bagfra og hente dem, så derfor var der tale om et opgør, hvor der ikke var andet på spil end den stime, som holdet for tiden var inde i.
Kampen begyndte rodet. Begge hold lavede et hav af tekniske fejl, og når det lykkedes dem at holde bolden i egne rækker, stod de to målvogtere i begge ender godt. Men spillet var usammenhængende og grimt, hvilket fik cheftræner Tomas Axnér til at reagere.
En opsang og påmindelse om den taktiske tilgang skulle sætte gang i danskerne. Men sådan blev det desværre ikke. De tekniske fejl var stadig for mange, og samtidig havde Team Esbjerg stadig problemer med at komme gennem Metz’ målvogter, Johanna Bundsen.
Hjemmeholdet legede med en føring på syv-otte mål til pausen, men det lykkedes Team Esbjerg at få sat en prop i, og minus fire var stadig inden for rækkevidde.
Men i anden halvleg faldt niveauet endnu mere. Angrebsspillet kunne ikke finde en rytme, hvilket også blev besværliggjort af endnu flere tekniske fejl. Team Esbjerg sluttede kampen af med 22, et uhørt højt antal for danskerne.
Og hvis der er én ting, man ikke skal gøre mod Metz, er det at give dem bare en halv mulighed for at køre en kontra. De mange fejl og brændte skud førte til, at franskmændene hurtigt udbyggede føringen, hvilket naturligvis også var med til at lukke kampen. En fortællende statistik fra kampen var også, at hjemmeholdet kom frem til 64 skud, mens Team Esbjerg havde 53.
At det skulle blive en ørefigen, var naturligvis ikke som håbet, men når Metz fik justeret sit spil, og Team Esbjerg ikke ramte dagen, blev forskellen mellem de to mandskaber for stor.
– Der var en stor forskel på, hvordan holdene greb kampen an. Op til kampen havde vi talt om muligheden for at møde et hold og komme hjem med et godt resultat. Vi var inde i en gode periode, men i dag faldt plask ned på jorden, sagde Tomas Axnér.
Motivationen var sandsynligvis også en forskel denne søndag eftermiddag. Metz havde en chance for at spille sig op på førstepladsen, hvis Györi tabte point, hvilket de dog ikke gjorde, mens Team Esbjerg intet rigtig kunne opnå. Hverken ved en sejr eller et nederlag.
– Det lå måske i baghovedet, at kampen ikke gjaldt nogen placeringer. Når man kommer i fjerde gear, så er Metz for godt et hold. Jeg syntes ellers, at vi stod godt i forsvaret i de første 10-15 minutter, men vi sjuskede lidt i angrebet, hvor vi missede nogen chancer, sagde cheftræneren.
Men kampen betød jo heller ikke noget.
Det er aldrig sjovt at tabe, men det handler også om hvordan man taber. Og cheftræneren ville gerne have set lidt mere arrigskab og trodsighed.
– For mig handler håndbold ikke kun om individuelle præstationer og taktik. Det handler også om hjerte og sjæl, og det kom vi ikke med i dag. Vi ved godt, at vi kan spille bedre end det her, så jeg er selvfølgelig skuffet, men jeg bliver ikke urolig over kampen og at vi skulle have mistede selvtillid. Sænker man paraderne kan det se sådan her ud. Vi håber, at vi ramte en offday, og at vi hurtigt kan samle os op igen, siger han.
Truppen har tre dage til dette, for onsdag gæster København Håndbold vestkysten til en kamp i Bambuni Kvindeligaen. Kampen går i gang klokken 18.30.
Kampen i tal:
Metz Handball – Team Esbjerg 40-26 (16-12)
Målscorere Team Esbjerg: Henny Reistad 5, Helene Kindberg 4, Live Rushfeldt Deila 3, Olivia Löfqvist 3, Mia Emmenegger 3, Nora Mørk 2, Kathrine Heindahl 2, Elin Hansson 2, Line Haugsted 2.
Topscorer Metz Handball: Sarah Bouktit 9.
Udvisninger:
Team Esbjerg: 1
Metz Handball: 3
I Palais Omnisports Les Arenes Metz.