Kvartfinale sikret efter klassepræstation - topkamp venter mod Györ
16/02 - 2025
Team Esbjerg havde søndag eftermiddag et bjerg af de store, som skulle bestiges, efter nederlaget til Odense Håndbold i onsdags. Men i forhold til den kamp var nådesløsheden, kynismen og mest af alt intensiteten mangedoblet hos Team Esbjerg-spillerne til EHF Champions League Women-kampen, og derfor blev det til en sejr, som igen løfter holdet, og sender dem direkte i kvartfinalen.
Attituden var der fra start, og det var tydeligt at se, at holdet havde noget, de gerne ville vise resten af Danmark. Offensiven havde lært af de fejl, som de begik i onsdags, og derved kom de frem til mange chancer, der ofte gav mål.
Det kom også til syne, hver gang en aktion gik esbjergensernes vej. Flere gange gestikulerede de ud til de mange Team Esbjerg-fans, der havde taget turen over Lillebælt, og de svarede igen. For der var meget at juble over denne dag.
Dette var med til, at Team Esbjerg hurtigt tog dirigentstokken i kampen, og den gav de aldrig slip på. Heller ikke i forsvaret, hvor de hele tiden var over Odenses hurtige duelspillere. Dem, som gav esbjergenserne store hovedpiner i onsdag. Samtidig ramte Anna Kristensen også dagen. Gang på gang var hun med til at hive modet ud af Odense-spillerne.
Alt endte med at blive med omvendt fortegn denne søndag. Redningerne, duellerne og aktionerne, som fynboerne vandt i onsdags, gik Team Esbjergs vej, og det var hurtigt med til at hive al spænding ud af kampen.
I anden halvleg fortsatte Team Esbjerg i samme spor. Aggressiviteten og viljen til at vise, at kampen i onsdags var en enlig svale var stor.
– Vi ramte nogen taktiske ting og små ændringer, som vi fik stort udbytte af. Men vi lykkedes også rent mentalt med at klare dagen. Vi havde nogen meget dårlige dage efter nederlaget i onsdags, og vi snakkede meget om, hvordan vi gerne ville repræsentere os selv for fansene og alle, der følger med i håndbold, men vigtigst af alt skulle vi også vise det over for os selv, sagde en tydeligt begejstret Tomas Axnér.
Kampen var også med til at truppen har kunne sænke skuldrene igen. De negative tanker og bekymringer sad lidt i baghovedet i dagene op til, men de var helt væk igen, da kampen blev fløjtet af.
– Vi forventede ikke, at vi skulle vinde kampen sådan her, så vi er meget lettede nu. For sejren er også med til at give os en kvartfinale, som har været en af sæsonmålene, og det er dejligt, at det er kommet på plads. Og så giver det os også to friweekender, sagde cheftræner med henvisning til, at holdet ikke skal spille ottendedelsfinale.
Men det kan blive til endnu mere for Team Esbjerg. På søndag kommer Györ til Blue Water Dokken, og hjemmeholdet kan vinde med tre mål eller mere, overtager de førstepladsen i sidste spillerunde og dermed en bedre seedning. Kampen spilles søndag klokken 16.
Inden venter der dog endnu et brag. Vicemestrene fra Nykøbing F. Håndbold er vært til en gentagelse af sidste sæsons finale i Kvindeligaen. En udebanekamp på Falster er altid ubehageligt, og derfor bliver det endnu en svær kamp efter tre modbydelige af slagsen. Denne kamp går i gang klokken 20 på onsdag.
Kampen i tal:
Odense Håndbold – Team Esbjerg 23-32 (11-16)
Målscorere Team Esbjerg: Henny Reistad 13, Kaja Kamp 5, Michala Møller 3, Live Rushfeldt Deila 3, Sanna Solberg 3, Sarah Dekker 3, Line Haugsted 2.
Topscorer Odense Håndbold: Maren Aardahl 5
Udvisninger:
Team Esbjerg: 2
Odense Håndbold: 3
I Sydbank Arena.