Festfyrværkeri af en første halvleg grundlagde første sejr over Györi
14/02 - 2026
Endelig!
Efter 11 forsøg lykkedes det lørdag aften i næstsidste gruppespilskamp i EHF Champions League Team Esbjerg at slå Györi. På en fremragende første halvleg, hvor hjemmeholdet spillede muligvis det bedste håndbold i sæsonen, fik de skabt en føring, som selv ungarerne ikke kunne komme tilbage fra.
Det var tydeligt fra kampens begyndelse, at dette ville blive et hæsblæsende opgør. Allerede inden det første minut var overstået, var der scoret tre gange, og det så ikke rigtig ud til at stoppe. Tempoet var enormt højt hos begge hold, og det var næsten til at få hold i nakken over.
Men Team Esbjerg skød med skarpt denne lørdag. Ført an af velspillende Nora Mørk og Henny Reistad løb hjemmeholdet langsomt fra Györi på måltavlen. Dette fik også gæsterne til at tage en hurtig timeout for at stoppe blødningen.
Plastret var dog for lille, og hjemmeholdet blev ved med at løbe over gæsterne. Anna Kristensen ville også være med i legen og hen mod sidste halvdel af første halvleg, lukkede også hun også for alvor af.
Da Henny Reistad gjorde det til 16-8, måtte flere også lige gnide sig lidt i øjnene. Team Esbjerg har tidligere været foran stort mod Györi, hvor det så er gået galt til sidst, men som spillet flød, virkede det ikke til, at dette ville ske i dag. I dag skulle en forbandelse brydes.
Cheftræner Tomas Axnér tog en timeout, da momentummet var på sit højeste, og det lignede en lille fejl, da de to næste boldbesiddelser ikke endte i mål. Men Györi kunne ikke finde et fodfæste i kampen i de første 30 minutter, hvor hjemmeholdet igen begyndte at bombe videre.
Blue Water Dokken stod for presset, som størstedelen af de 2647 tilskuere skabte. Første halvleg endte også med en ren fest. Først da Henny Reistad scorede på en flot vip fra Nora Mørk og lige efter, da Anna Kristensen lavede to redninger, det sidste på et straffekast efter tid.
Man måtte knibe sig lidt i armen. 21-10 over Györi. Holdet, der har været en ond ånd, en bane for Team Esbjerg hen over årene, de to hold har stået over for hinanden. Danskerne har tidligere haft føringen ved pausen, hvor det senere er gået galt, så arbejdet skulle stadig gøres færdig.
Det er nemlig Györi, som vi taler om. Selvom de manglede nogen spillere denne aften, heriblandt Helena Elver, Kari Brasett Dale, Sandra Toft, Linn Blohm og Estelle Nze Minko, var det stadig de regerende mestre.
De kom også ud til anden halvleg mere fri. De havde intet at tabe nu, så de havde kun for øje at løbe fremad. Det lykkedes dem også at komme lidt nærmere, inden Anna Kristensen igen begyndte at lukke af i målet. Målvogteren stod noteret for en redningsprocent på 36 ved kampens slutning.
Med 10 minutter igen og en føring på 11 mål var kampen ovre, men da Györis boldbesiddelse ofte endte i mål, sad man hele tiden med tanken om, at det kunne de ikke nå, vel?
Nej, det kunne de ikke. Det blev til en sejr, og selvom det ikke endte med den storsejr, som første halvleg virkede til at skabe, endte det alligevel med en sejr. Og det tog intet fra cheftrænerens glæde efter kampen.
– Vi kom ind til kampen med en superfin balance på det, vi ville gøre taktisk i begge ender af banen. Samtidig fik vi koblet noget aggressivitet på, og så fik vi også mange redninger fra Anna Kristensen i første halvleg. En halvleg, hvor vi spillede på et rigtig højt niveau, måske det bedste vi har gjort i min tid her, og der var kampen næsten allerede vundet, sagde Tomas Axnér.
I anden halvleg faldt tempoet lidt for Team Esbjerg. Angrebet sled lidt i det og tog også lidt tempoet ud af opgøret. Dette var også med til, at gæsterne fik pyntet lidt på måltavlen.
– Vi skal stadig huske på, at det var Györi, vi spillede mod, og de er i stand til at spille bedre, end de gjorde i første halvleg. Første halvleg kostede os måske lidt. Vi gik all-in i alle dueller, og så blev kampen lidt anderledes i anden halvleg. Vi blev måske lidt for statiske, og derfor gik vi syv mod seks, hvor vi fik spillede os til fine chancer. Så stor cadeau til hele holdet. De tre bagspillere Henny, Nora og Live (Rushfeldt Deila, red.) spillede også en rigtig fin kamp i angrebet, sagde cheftræneren.
Med sejren lever stadig et lille håb for top to. I morgen, søndag, vandrer øjnene mod Dortmund, som tager mod Metz. Det tyske hold med Kaja Kamp på holdkortet skal tage point fra franskmændene, hvis håbet skal leve videre.
Team Esbjerg kan dog selv ikke hvile på laurbærrene. Onsdag skal de i aktion igen i Bambuni Kvindeligaen. Her går turen til Skanderborg. Kampen går i gang klokken 18.30.
Kampen i tal:
Team Esbjerg – Györi Audi ETO KC 33-28 (21-10)
Målscorere Team Esbjerg: Nora Mørk 13 (7), Henny Reistad 9, Live Rushfeldt Deila 5, Olivia Löfqvist 3, Zoë Sprengers 2, Kathrine Heindahl 1.
Topscorer Györi: Bruna de Paula 7.
Udvisninger:
Team Esbjerg: 3
Györi: 3
2647 tilskuere i Blue Water Dokken.