Mere af det samme i ny storsejr for Team Esbjerg

12/11 - 2025

Igen viste Team Esbjerg, at de i øjeblikket er inde i en god stime. Hurtigt fik de slået et hul ned til SønderjyskE i første halvleg, hvilket hjemmeholdet ikke kunne komme tilbage fra. Dermed blev det på ny en storsejr i Bambuni Kvindeligaen.

Målene vælter nemlig bare ind for Team Esbjerg. Igen blev det til 35, hvilket kun er med til at forbedre gennemsnittet på lidt over de 34 for sæsonen, men forsvaret tog også godt fra denne aften i det sønderjyske.

Efter en lidt blandt begyndelse på opgøret, ramte gæsterne et niveau, som hjemmeholdet ikke havde, og langsomt begyndte de at trække fra. Det var især, da Line Haugsted gik frem i en 5-1 i forsvaret, hvor SønderjyskE begyndte at få problemer med at præstere i angrebet. Føringen katapulterede i de minutter, og det var forsvarets fortjeneste.

Samtidig var det også med mere spilletid til Line Haugsted og Judith van der Helm i angrebet, der begge viste, at det ville være forkert at kalde dem forsvarsspecialister. Ja, de har deres klare styrker der, men de besidder også mange gode kvaliteter i den anden ende af banen. Og det har også været et mål for cheftræneren.

– Vi ville få Line og Judith i gode positioner i vores kontrafase, og det syntes jeg, at vi lykkedes med i dag. De scorede også godt i dag, og det var fint, at vi også fik brugt deres kvaliteter i angrebet også, sagde Tomas Axnér.

Og så gjorde det ikke noget, at Henny Reistad i dag fik et hvil. Faktisk var det måske helt perfekt. Offensiven haltede ikke på noget tidspunkt, og så er hun klar til kampen på søndag.

– Det er selvfølgelig vigtigt, at vi også kan uden Henny, og det skal vi også kunne klare, og det var fint, at hun blev sparet frem til den kamp, sagde cheftræneren, der var ganske tilfreds med dagens præstation.

For det var sidste kamp i Bambuni Kvindeligaen i år, og med en ventende slutrunde, hvor mange af spillerne skal deltage, sad den sikkert i baghovedet på flere af dem. Og så ville man for alt i verden gerne undgå en ubehagelig overraskelse.

– Det var en lidt svær kamp, for der er en kommende slutrunde, og det var også et opgør, hvor vi havde alt at tabe. Men jeg syntes, der var en god fokus i de midterste 40 minutter af kampen. Så blev det måske lidt sjusket til sidste, men i det store og det hele er jeg meget glad for vi kan levere en 10-målssejr.

Med sejren holdet Team Esbjerg jul på andenpladsen med et point op til Odense på førstepladsen. Den sidste kamp inden slutrunden er på søndag, hvor holdet tager til Montenegro for at møde Buducnost i Champions League. Kampen går i gang klokken 14.

Kampen i tal:

SønderjyskE Kvindehåndbold – Team Esbjerg 24-35 (12-21)

Målscorere Team Esbjerg: Judith van der Helm 6 (4), Live Rushfeldt Deila 5, Kathrine Heindahl 4, Line Haugsted 4, Nora Mørk 3, Sarah Dekker 3, Mia Emmenegger 3, Elin Hansson 2, Helene Kindberg 2, Michala Møller 1, Olivia Löfqvist 1, Marit Røsberg Jacobsen 1.

Topscorer SønderjyskE Kvindehåndbold: June Bøttger 4.

Udvisninger:

Team Esbjerg: 4

SønderjyskE Kvindehåndbold: 1

837 tilskuere i Sydbank Arena.