Alle gode gange fem

28/10 - 2025

Final4.

Endnu en gang lykkedes det Team Esbjerg at spille sig til Pokalturneringens finalestævne, da de tirsdag aften slog Horsens Håndbold Elite med 34-24. Dermed er det femte år i træk, at de forsvarende mestre er at finde blandt de sidste fire i turneringen.

Spændingen røg hurtigt ud af kampen, men det var måske heller ikke den bedste dag, at Horsens skulle stå over for Team Esbjerg, der tilmed havde fordel af hjemmebanen. Weekendens forsvarsfadæse i Rumænien skulle vaskes væk, og det havde holdet sat sig for at gøre med maner.

I kampens indledning kom det hurtigt til syne. Defensiven var meget mere aggressiv i sit udtryk, og de lykkedes med at få brudt spillet hos Horsens langt flere gange. Noget, som de ikke evnede i Champions League.

Det førte også til flere tekniske fejl hos gæsterne, som blev udnyttet i den anden ende. Føringen blev hurtigt på en håndfuld, og det var kun med til at give hjemmeholdet lidt ro.

– Vi fik steppede op i forsvaret i dag, men det var selvfølgelig også noget andet, som Horsens kom med, så det var hvert fald et skridt fremad. Og så var det bare vigtigt at vi tog den sejr. Vi var favoritter til at tage sejren, og vi ville gerne stå i Final4 mellem jul og nytår, og det var det vigtigste, at vi gjorde det, sagde forsvarsstyrkvinde, Line Haugsted efter kampen.

Selvom forsvaret havde skabt fundamentet for sejr i første halvleg, så gav de ikke slip i anden. Bredden blev brugt, men forsvaret var næsten endnu mere aggressiv i sit spil, hvilket også gav bonus i den anden ende. Og vigtigst af alt havde holdet held med at få omsat ord til handling.

– Vi havde haft lidt mere fokus på at ramme spillerne hårdere og have lidt mere intensitet og kynisme i forsvaret, og det syntes jeg, at vi var bedre til i dag, sagde Line Haugsted, der også kvitterede med to scoringer.

Angrebet havde samme høje kvalitet igen i dag. Ledt an af Henny Reistad og Helene Kindberg, der hver scorede otte mål, lykkedes Team Esbjerg hele tiden med at finde løsninger på det, Horsens kom med.

– Vi var til stede fra starten. Man kunne mærke, at vi var klar til denne kamp, og at vi havde lidt revanche til gode fra weekenden, og det kom til udtryk i denne kamp, hvor vi bare gav den fuld smadder, sagde højrebacken, Helene Kindberg.

Sejren betyder, at Team Esbjerg skal spille Final4 for femte gange i træk. De er gået fra finalestævnet i de første fire forsøg som vindere, og målet er igen at hive pokalen med hjem til Gl. Vardevej. Og så gør det ikke noget, at juleferien bliver lidt kortere nu. Hellere ikke for Helene Kindberg, der nu skal stå i sin anden Final4 i sin karriere.

– Vi glæder os. Det er altid megafedt at få lov til at spille Final4, og så håber jeg, at vi kan hive en guldmedalje med hjem. Og så gør det ikke noget med en kort juleferie, sagde Helene Kindberg.

Final4 spilles nemlig den 29.-30. december i Odense. Viborg HK var de første til at kvalificere sig, da de vandt over Nykøbing F. Håndbold. De to sidste deltager findes onsdag aften.

Inden Final4 venter der dog andre vigtige opgør. På søndag kommer Borussia Dortmund og Kaja Kamp på besøg i Blue Water Dokken. Kampen går i gang klokken 14.

Kampen i tal:

Team Esbjerg – Horsens Håndbold Elite 34-24 (19-12)

Målscorere Team Esbjerg: Helene Kindberg 8, Henny Reistad 8 (2), Judith van der Helm 4, Michala Møller 3, Elin Hansson 3, Olivia Löfqvist 2, Line Haugsted 2, Live Rushfeldt Deila 1, Sanna Solberg 1, Sarah Dekker 1, Mia Emmenegger 1.

Topscorer Horsens Håndbold Elite: Thea Rasmussen 6.

Udvisninger:

Team Esbjerg: 0

Horsens Håndbold Elite: 1

1428 tilskuere i Blue Water Dokken.