Team Esbjergnyheder
Team Esbjerg skal smide tøjlerne
Lidt efter klokken har passeret 14.00 på lørdag, står Team Esbjerg overfor klubbens vigtigste kamp. Nogensinde.
Det er kampen mod FCK Håndbold i 22. og sidste spillerunde af Guldbageren Ligaen, hvor det bliver afgjort, om Team Esbjerg skal i slutspillet for første gang i klubbens historie, eller om sæsonen skal afsluttes med deltagelse i det mindre spændende nedrykningsplayoff.
Det kræver et enkelt point mod Løverne, hvis Team Esbjerg skal være sikker på en plads blandt ligaens 6 bedste hold.
- Vi ser alle sammen frem til endnu en storkamp. Det er den her slags kampe, som gør den hårde træning det hele værd, siger cheftræner Jan Paulsen.
- Selvfølgelig står der meget på spil, og der vil være nervøsitet at spore på holdet – det er kun naturligt. Men vi har bragt os i den situation, at vi kan spille os i slutspillet for første gang i klubbens historie. Så det gælder om at smide tøjlerne og give alt, hvad vi har. Lykkes det os at nå målet, er det en kæmpe præstation af holdet.
Det bliver til gengæld en kæmpe udfordring for Team Esbjerg. FCK møder op i Stadionhallen som ligaens suveræne tophold, og har et stjernespækket mandskab med profiler som Milanovic, Melgaard, Riegelhuth, Turey og Leganger.
Samtidig har Løverne ligaens suverænt bedste forsvar, som kun har tilladt 21,1 mål per kamp gennem sæsonen.
Jan Paulsen har da heller ikke glemt, hvordan det gik, da de to hold mødtes tidligere på sæsonen, hvor Team Esbjerg led sæsonens største nederlag.
- FCK er suveræn vinder af grundspillet efter en fantastisk sæson. De har kun tabt 2 kampe og vi fik ørerne i maskinen i København med et nederlag på 17 mål tilbage i november, siger Jan Paulsen om FCK, som han mener, har ligaens bedste målvogterduo i form af Cecilie Leganger og Christina Pedersen.
Den offensive succes mod Løvernes bidske forsvar bliver som så ofte før afgjort af, hvordan Marta Mangue og Mouna Chebbah klarer sig. Den dynamiske duo har tilsammen stået for 219 mål og 145 assists i sæsonen.
Derudover gælder det ifølge cheftræneren om at spille disciplineret.
- Når vi møder et tophold, som er fysisk stærke, er det vigtigt at spille tålmodigt angrebsspil og tilspille os gode afslutningsmuligheder for dermed at få returløbet på plads.

.jpg)












.jpg)
















